KOCAELI
26 Nisan 2015
Burç
Burcunuzu seçin, günlük falınızı okuyun
Foto Galeri

İzlenme: 1 
 
  Ana Sayfa        Ekonomi
Çel- Mer de grev rüzgârı
Çayırova'da bulunan Çel-Mer'de bir yıl aradan sonra sendikal çalışmalar nedeniyle yeniden sıkıntı başladı.
5 Eylul 2012, Çarşamba  18:48 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşverenin sendikalı işçilere baskı yapmasının ardından, TİS hakkı alan Birleşik Metal-iş Sendikası işverenin anlaşmadan uzak bir tavır sergilemesi nedeniyle Grev kararı aldı. Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Necmettin Aydın alınan grev kararını işyerine astıklarını söyledi. Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Necmettin Aydın , “ Çel-Mer Çelik Endüstrisi A.Ş işçileri 16.06.2010 Tarihinde Anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlendiler ve ekonomik, demokratik ve sosyal haklarını geliştirmek için mücadeleye başladılar. İşveren bu mücadeleye işten çıkartmalarla cevap vererek konuyu çıkmaza soktu. İşçimiz Grev hakkını kullanmak için karar aldı” dedi.

Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Necmettin Aydın , “ Çel-Mer Çelik Endüstrisi A.Ş işçileri 16.06.2010 Tarihinde Anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlendiler ve ekonomik, demokratik ve sosyal haklarını geliştirmek için mücadeleye başladılar.  İşyerinde yasaların öngördüğü % 50+1 çoğunluğunu sağlandı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapıldı.  İşveren sendikal çalışmayı duyar duymaz öncü işçileri işten çıkartarak sindirmeye, sendika üyesi olan işçileri istifaya zorlamaya başladı. Çel-Mer işçileri, işverenin bu baskılarına karşı Türkiye işçi sınıfının mücadelesine geçecek bir direniş gerçekleştirdi. Sendikalaşma hakkının tanınması ve çıkartılan arkadaşlarının işbaşı yaptırılması için, canlarını ortaya koyarak 4 gün 4 gece 10 metre yükseklikte vincin tepesinde direniş gösterdi. Bu direnişin sonucunda Kocaeli Valisi, Çayırova Kaymakamı ve Konfederasyonumuzun yöneticilerinin devreye girmesi sonucu işverenin işçilerin sendikalı çalışmasına saygı göstereceğine, sendikanın yetkisine itiraz etmeyeceğine ve çıkartılan işçilerin bir kısmını işbaşı yaptıracağına dair, Vali beyin huzurunda bir anlaşma yapıldı” dedi.

SENDİKAL MÜCADELE SÜRECEK

Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Necmettin Aydın açıklamasına şöyle devam etti:

“Yapılan bu anlaşma sonucu işçiler eylemlerine son vererek işbaşı yaptılar. Bir süre sonra işveren yapılan anlaşmaya uymayarak, Sendikanın yetkisine itiraz etti. Uzun süreler alan yasal mevzuat sonucunda yerel mahkeme sendikamızın yetkili olduğuna karar verdi. İşveren mahkeme kararını Yargıtay’a taşıdı. Buradan da sendikamızın yetkili olduğu onaylandı.

İŞÇİLER HAKKINI ALACAK

Yetkimizin kesinleşmesinden sonra nihayet toplu sözleşme görüşmelerini başlatabildik. Mayıs ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde ücretler ve sosyal haklar konusunda mutabakat sağlanamadı.  Uyuşmazlık sürecinin ardından yasanın da öngördüğü şekilde 4 Eylül 2012 tarihinde grev kararı alındı. Alınan grev kararı işyerinde ilan edilmiş ve grev uygulaması için 60 günlük süre resmen başlamıştır. Çel-Mer işverenliğinin işçilerin hakları konusunda bu uzlaşmaz tutumunda bir değişiklik olmadığı takdirde grev uygulaması 60 gün içinde, üyelerimizle belirlediğimiz bir günde başlatılacaktır. Ülkemizde sendikal örgütlenmenin önünde ne kadar büyük engeller olduğunun en iyi örneği Çel-Mer’dir. Çel-Mer’de sendikamız 2 yılı aşan bir süredir toplu iş sözleşmeli düzeni sağlayabilmek, yani sendikalı çalışabilmek için mücadele vermektedir. Tüm bu zorluklara rağmen verilen mücadelenin toplu iş sözleşmesi ile taçlanacağına olan inancımız tamdır. Mücadele edenler mutlaka kazanacaktır.”

Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler 2014 Mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Axalta Boya Sistemleri Almanya'da 60 Milyon Dolarlık Yatırım Yapıyor…
 
Yazarlar


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Video
1/10
Röportaj
Yeni siyaset ekimiz Gazete Expres'te Çayırova'nın ve bölge'nin siyasi figürleriyle sık sık söyleşiler gerçekleştireceğiz.
Yol Durumu
Üye Girişi
REKLAM   l  İLETİŞİM   l   KÜNYE   l   GİZLİLİK İLKELERİ   l   RSS